Падаткаабкладанне прыбытку

Падаткаабкладанне прыбытку з’яўляецца важным накірункам дзейнасці Інспекцый Міністэрства па падатках і зборах. У 2013 годзе ў гэтым відзе падаткаабкладання адбыліся змяненні. Якім чынам яны будуць выкарыстоўваюцца пры вылічэнні прыбытку, пойдзе размова ў інтэрв’ю з намеснікам начальніка Інспекцыі Міністэрства па падатках і зборах Рэспублікі Беларусь па Лепельскім раёне Аленай Тамашэвіч.
— Алена Генадзьеўна, скажыце, калі ласка, якія новаўвядзенні ў падаткаабкладанні на прыбытак адбудуцца ў 2013 годзе?
— Падатковым Кодэксам Рэспублікі Беларусь у рэдакцыі, якая ўступіць у сілу з першага студзеня 2013 года, прадугледжана ўплата падатку на прыбытак па адгрузцы тавараў (работ, паслуг), маёмасных правоў, незалежна ад паступлення грашовых сродкаў, іншай маёмасці ў лік аплаты.


Для арганізацый, якія падлічваюць і ўплочваюць падаткі ў 2012 годзе, прымяняючы метад “па аплаце”, прадугледжаны “пераходны перыяд” у адпаведнасці з артыкулам 2 Закона Рэспублікі Беларусь “Аб унясенні змяненняў і дапаўненняў у Падатковы кодэкс Рэспублікі Беларусь”.
— Што ўключае ў сябе паняцце “пераходны перыяд”?
— Так, па таварах (работах, паслугах), адгружаных (выкананых, аказаных), перададзеных і не аплочаных да першага студзеня 2013 года, такія арганізацыі павінны паказаць выручку з мэтай уплаты падатку на прыбытак па меры паступлення аплаты (фактычнага атрымання даходаў), але не пазней за 31 снежня 2013 года.
Аналагічны парадак будзе прымяняцца і ў адносінах пазарэалізацыйных даходаў. З мэтай вызначэння падатковай базы па падатку на прыбытак пазарэалізацыйныя даходы, патрэбныя для атрымання і не атрыманыя да першага студзеня 2013 года, паказ якіх у адпаведнасці з артыкулам 128 Падатковага кодэкса Рэспублікі Беларусь не прыходзіцца на ўказаную дату або пасля яе, падлягае адлюстраванню па меры паступлення аплаты (фактычнага атрымання даходаў), аднак не пазней за 31 снежня 2013 года.
Згодна з пунктам 2 артыкула 128 Падатковага кодэкса Рэспублікі Беларусь у рэдакцыі, якая будзе дзейнічаць з першага студзеня 2013 года, дата паказу пазарэалізацыйных даходаў вызначаецца плацельшчыкам (за выключэннем банкаў) у адпаведнасці з яго ўліковай палітыкай, але не можа быць пазней даты іх атрымання. У адносінах даходаў, па якіх у пункце 3 названага артыкула ўказана дата іх паказу, не можа быць пазней даты, указанай у пункце 3 названага артыкула.
— Растлумачце гэты факт на рэальных прыкладах.
— Калі ласка. Напрыклад, арганізацыя, якая прымяняе ў 2012 годзе метад вызначэння выручкі “па аплаце”, прадугледжвае да атрымання ў бягучым годзе даходы ад аперацый па здачы ў арэнду маёмасці, якія з мэтай падаткаабкладання паказваюцца ў бягучым годзе згодна з уліковай палітыкай арганізацыі ў складзе падатковай базы па меры паступлення грашовых сродкаў. На першага студзеня 2013 года сума арэнднай платы, якая павінна быць атрымана ў 2012 годзе, фактычна не паступае.
З першага студзеня 2013 года арганізацыя пераходзіць на метад вызначэння выручкі “па адгрузцы”, выкарыстоўваючы прынцып налічэння. Разам з тым артыкул 128 Падатковага кодэкса Рэспублікі Беларусь прадастаўляе права выбару плацельшчыку — паказаць названы пазарэалізацыйны даход для мэтаў падаткаабкладання або па прынцыпе налічэння, або па факце атрымання даходу. Пры выбары плацельшчыкам парадку паказу пазарэалізацыйных даходаў па прынцыпе налічэння арэндная плата за 2012 год павінна быць уключана ў падатковую базу па падатку на прыбытак па меры фактычнага паступлення даходу, але не пазней за 31 снежня наступнага года, калі аплата так і не паступіць у 2013 годзе.
— Алена Генадзьеўна, якія яшчэ ўзніклі змяненні ў падаткаабкладанні на прыбытак?
— З першага студзеня 2013 года адмяняецца падпункт 2.2 пункта 2 артыкула 130 Падатковага кодэкса Рэспублікі Беларусь, які ўстанаўліваў, што пры вызначэнні прыбытку ад рэалізацыі набытых тавараў паказваюцца затраты на фактычна рэалізаваныя тавары. Размеркаванню на суму затрат, якія прыходзяцца на фактычна рэалізаваныя тавары, і суму затрат, якія адносяцца да рэшткаў тавараў на канец падатковага перыяду, падлягаюць транспартныя расходы, калі яны не ўключаюцца ў кошт набыцця тавару, і працэнты па крэдытах, займах, якія ўключаюцца ў затраты па вытворчасці і рэалізацыі тавараў (работ, паслуг).
На першага студзеня 2013 года ў арганізацыях, якія ажыццяўляюць рэалізацыю набытых тавараў, не ўсе перайменаваныя затраты могуць быць размеркаваны. Рэшткі неразмеркаваных затрат (транспартных расходаў і працэнтаў па крэдытах, займах), якія ўтварыліся на першага студзеня 2013 года, змогуць быць улічаны плацельшчыкам разам з аналагічнымі затратамі, панесенымі ў 2013 годзе, пры вызначэнні падатковай базы па падатку на прыбытак за 2013 год у поўным аб’ёме.
— Вялікі дзякуй, Алена Генадзьеўна, за змястоўную размову.
Інтэрв’ю правяла
Святлана СІЛЬВАНОВІЧ.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>